MARS’A KADIN ASTRONOTLAR GİDECEK

MARS’A KADIN ASTRONOTLAR GİDECEK
REKLAM ALANI
Yayınlama: 04.05.2023 14:05
25
A+
A-
HEMEN PAYLAŞ

NASA ve SpaceX, 2030’larda ilk astronotları Mars’a yollama amacıyla çalışmalarını sürdürürken, Kızıl Gezegen’deki ilk ekibi seçmek için de bir araştırma yapıldı.

Hakemli bilim yayını Scientific Reports’ta yayımlanan araştırmada Mars’a gidecek ilk mürettebatın tamamen kadınlardan oluşabileceği ifade edildi.

Fransa’daki Mekansal Fizyoloji Tıp Enstitüsü’nden Jonathan P. R. Scott’un liderliğindeki uluslararası araştırma ekibi, mürettebatın tamamen kadınlardan oluşmasının avantajlarını inceledi.

Analizde uzun uzay görevlerinde erkek ve kadınların tahmini oksijen tüketimine, toplam enerji harcamasına, karbondioksit ve ısı üretimiyle su gereksinimlerine odaklanıldı ve erkek astronotların vücut boyutlarının tek başına tüm bu ölçümleri büyük ölçüde artırabildiği ortaya çıktı.

Buna göre erkeklerde toplam enerji tüketimi yüzde 30, oksijen tüketimi yüzde 60, karbondioksit üretimi yüzde 60 ve su ihtiyacı yüzde 17 artıyor. Bu oran kadın astronotlarda ise genel olarak çok daha iyi ölçümlere sahip.

ABD’deki bir erkek ve kadının ortalama boyu göz önüne alınarak yapılan bir hesaplama, kadınların beslenme gereksinimi ve oksijen tüketiminde yüzde 41’e varan bir azalma tespit edildi.

Ayrıca Mars’ta kurulması planlanan yaşam alanı modüllerinin kadınlar söz konusu olduğunda daha küçük olmasını da mümkün kılacak.

Bu sonuçlara göre tamamı kadınlardan oluşan ekibin ilk Mars görevinde daha avantajlı olabileceğini gösterdiği ifade ediliyor.

 

Öte yandan Scott ve ekibinin kadınlardan oluşan mürettebata dikkat çektiği bu araştırma, türünün ilk örneği değil.

1950’lerde NASA’nın Özel Yaşam Bilimleri Komitesi’nin üst düzey yetkilileri de kadın astronotların avantajlarına dikkat çekmişlerdi.

O dönemde kadınların vücutlarının daha hafif olduğu, daha az oksijen ve daha az kalori gerektirdiği, ağırlık ve kaynak tasarrufu sağladığı, kalp krizi geçirmeye erkeklerden daha az eğilimli oldukları vurgulanmıştı.

Ayrıca kadınların üreme sistemlerinin de radyasyondan daha izole olduğuna dikkat çekilmişti. Zira uzmanlara göre erkeklerin yumurtalıklarının dışarıda olması radyoaktif ortamlar için dezavantaj.

Kaynak: Scientific Reports


HEMEN PAYLAŞ
REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.