DÜNYA’YA ÇARPMASI MUHTEMEL APOPHİS’İ ÖYLECE BEKLERKEN

DÜNYA’YA ÇARPMASI MUHTEMEL APOPHİS’İ ÖYLECE BEKLERKEN
REKLAM ALANI
Yayınlama: 29.04.2023 03:04
250
A+
A-
HEMEN PAYLAŞ

Potansiyel olarak tehlikeli uzay cisimlerini aramak için gökyüzünün düzenli olarak tarandığı projeye 18 ülkeden 100’den fazla bilim insanı katıldı. Kontrol sonucunda, sistem kötü şöhretli asteroit 99942 Apophis’i yeniden çok tehlikeli olarak tanımladı.

Apophis, 2004 yılında ilk keşfedildiğinde ortalığı karıştırmıştı. O zamanlar asteroitin yörüngesi pek bilinmiyordu. Bu nedenle 2029 veya 2036’da Dünya ile çarpışma riskinin yüksek olduğu hesaplandı. Şimdi astronomlar, uyarı sisteminin gelecekteki herhangi bir asteroit ile ilişkili tehlikeyi hızlı bir şekilde tanımlayıp ardından değerlendirme yeteneğini kanıtlamak için yeniden analiz yapmakla görevlendirildi.

Apophis’in Gücü

Apophis, testler sırasında ilk olarak Arizona’daki Catalina Sky Survey tarafından tespit edildi ve ardından Şili, Hawaii ve Güney Afrika’da gözlemevleri bulunan asteroit çarpışmaları için erken uyarı sistemi (ATLAS) tarafından kayıt altına alındı.

En önemli ölçümler, Apophis’in boyutunu ve şeklini doğru bir şekilde ölçmek için termal görüşünü kullanan NEOWISE uzay aracı tarafından yapıldı. Onu “270 ila 410 metre çapında uzun bir nesne” olarak tanımladı.

NEOWISE ölçümlerine dayanarak, NASA’nın Kaliforniya’daki Ames Araştırma Merkezi’ndeki bilim adamları, Apophis Dünya ile çarpışırsa salınacak enerjinin daha doğru bir tahminini elde ettiler. Çarpmanın yaklaşık 8,5 x 1019 jul enerji taşıyacağını hesapladılar, bu da 20 milyon kiloton TNT’ye eşdeğer.

Apophis’in Yol Açtığı Hasar Yıkıcı Olacak

Apophis tüm gezegenin, insanlığın küresel olarak yok olmasına neden olacak kadar büyük değil. Ancak bölgesel ölçekte bir yok oluş söz konusu.

İlayda Ç.

 


HEMEN PAYLAŞ
REKLAM ALANI
Site yayın yönetmeni hakkında genel bilgi.
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.